pondělí 6. srpna 2012

O nadváze a vychrtlinách


Diety. Nezdravá strava. Cvičení. Lenošení. Nekonečný boj s vlastním tělem a myslí. Žijeme v době, kdy je kladen velký důraz na to, jak vypadáme. S úzkostí hlídáme své účesy, pleť i oblečení. Zároveň si ale naše společnost navykla na styl života, který jí vůbec neprospívá. Sedavá zaměstnání, zábava u televizí a počítačů, hromady nezdravého jídla, z kterého by se odborníkům na výživu ježily vlasy hrůzou, už od dětství. Není vůbec divu, že se vše podepisuje na našich tělech. Zdá se vám, že ze všech sil směřuji k dalšímu poučnému článku ve stylu: hýbej se a nežer? Těsně vedle! Tohle raději přenechám stránkám Žena.cz, jejíchž autorky se tímto tématem, soudě dle počtu článků o dietách a nadváze, zjevně pokouší vyplnit okurkovou sezónu. Mému oku se znelíbila zcela jiná věc, která má ale s předchozím mnoho společného.

Kde je správná cesta?
Chování, které vám budu popisovat, není novinkou posledních let, ale s rozšířením internetu a tloustnutím společnosti se pro mě stalo něčím, co už nedokážu ignorovat. Během minulého cca roku se začaly objevovat články, které se pokouší potlačit touhu po nezdravé hubenosti, která se objevuje u některých mladých dívek. Ano, dokonalost, která na nás křičí z billboardů, časopisů i obrazovek, si vybírá svou daň. Už samotné články jdou často bohužel z jednoho extrému do druhého. Místo nezdravé hubenosti, dosažené přísnými dietami, naopak propagují dámy se značnou nadváhou, která také není tou nejlepší cestou. Jednoduše: skok z bláta přímou do louže. Ale pojďme se podívat na jiné místo internetového světa. Na facebooku koluje delší dobu fotografie, která porovnává slečny propagující značku Dove s modelkami světoznámé Viktoria‘s Secret. Každá z reklamních kampaní má svá pro a proti. Každá má své příznivce a odpůrce. Ale co mě zaujalo?

Kážeš proti urážení? Ale co říkáš ty?
"Vychrtliny! Anorektičky! Odporný kostry! Vypatlaný slepice!" Urážky létají jedna za druhou a neušetří žádnou slečnu ani ty, kteří se jich zastanou.  Když se tím tak člověk probírá, začne mít brzy pocit, že štíhlost je zde vlastně velkým zločinem, který navíc nemůže nikdy mít původ v ničem jiném, než v děsivém hladovění, popřípadě bulimii. Už to  samo je směšné. Znám několik slečen, které se věnují modelingu a všechny byly hubené, jsou hubené a budou hubené, i kdyby snědly celého slona i s jeho chobotem. 

Co mě ale v těchto komentářích opravdu překvapuje a obracím nad tím oči v sloup, je dvojí metr, který se tady ujal absolutní vlády a vyměřuje každému jinak. V hojném počtu se tu vyskytují diskutující s pro mě opravdu nepochopitelným sklonem. Jejich příspěvky mají mnoho společného. Obvykle začínají obhajobou lidí s nadváhou a poučováním o tom, jak ošklivé je urážet někoho, kvůli jeho postavě. Copak někdo může za to jak vypadá? Nemůže. Náhle ale přichází zlom…autorovi se do dalších vět začnou vkrádat útržky jako: lepší než vychrtliny, o které nikdo nezavadí pohledem…anorektičky, které by se konečně měly jít nažrat apod. Co se nám to tady stalo? Tohle snad už není urážení, dámy (obracím se především na ženskou část, protože tenhle jev se vyskytuje převážně u ní)? Tohle je snad ta prve propagovaná tolerance vůči jinému? Jak je možné, že na jedné straně skoro hrozí ukamenování i za použití slova: "baculka," protože narážky na váhu prý mohou ublížit, a na opačné straně se slečna osočovaná z anorexie málokdy dočká od okolí zastání? Nepřipadá vám to trochu divné?

Ale jak tohle potlačit? 
Těžko, drazí čtenáři. Doufat v to, že by naše společnost náhle změnila své vnímání tohoto problému, je jen marným přáním. Kořeny jsou, jak se zdá, velmi hluboko a obávám se, že pokud lidé nepřehodnotí svůj postoj k životnímu stylu, bude takovéto vystupování stále častější. Co můžu udělat pro boj s větrnými mlýny, které se nám tu točí? Snad jen čas od času na tohle poukázat a doufat v to, že najdu, i kdyby jednoho, člověka, kterému dokážu otevřít oči.


1 komentář:

  1. Souhlasím s každým, s úplně každým slovem ve článku:). Taky mi v poslední době připadá, že být hubený je snad zločin. Mám dvě starší sestry, ta nejstarší je odmalička drobounká a hubená (i když ony jsou hubené obě). Teď jí je 29, má dvě malé děti a váží 45kg. Zajímavé je, jak se na to dívá okolí - "měla by si přibrat, si kost a kůže, podívej se na sebe, jak ti lezou žebra, fuj". Ale ruku na srdce - kolik z těch žen, které ji tohle tak povýšeně říkají, tajně nedoufá, že po dvou dětech budou také vypadat takhle?

    OdpovědětVymazat