středa 29. října 2014

Facebook a lov na "lehké děvy"

Upozornění pro případné myslitele: Ne, vážně mi nehrozí, že by někdo disponoval mými fotografiemi a informacemi, které by mohl vystavit na obdiv internetovému světu. Právě naopak, sama mám v počítači materiál, který by mohl v životech některých lidí udělat pěknou paseku. Legrační je, že v mnoha případech jde zrovna o ty, kteří se na těchto stránkách vysmívají zveřejněným slečnám. Prý je to veliká zábava. Hmm, byla by to zábava i ve chvíli, kdy tam nějaký zhrzený milenec, závistivá slečna, falešný kamarád, žárlivá přítelkyně vašeho kamaráda... přidá vaši fotku s vymyšlenou pomluvou? Bude zábava, když to uvidí vaši kamarádi, kolegové, rodina, budoucí zaměstnavatel? Já bych se tedy moc nesmála. Možná tedy nemám ten správný smysl pro humor, abych pochopila, že je legrační ve skupině útočit anonymně na jednotlivce...O co vlastně jde? Určitě spousta z vás zaregistrovala v posledních dnech rozmach stránek, na kterých autoři vybízí k tomu, aby jim lidé posílali fotografie slečen z okolí, které následně uveřejňují na facebooku. (Ne, nebudu přidávat odkaz a tuhle odpornou věc dál šířit.) Takovou fotografii následně zveřejní s velmi "lichotivými" komentáři, které obsahují kromě jména také "zaručeně pravdivé" popisky toho, s kolika pány slečna spala, kolik si za to řekla a kde nabízí své služby. Vše je zahaleno do pláště údajné dobročinnosti. Autorovi jde přece o to, aby slečnám nenaletěli další chudáci. Ale no tak, to vykládej na nádraží holubům, ti vám tuhle výmluvu možná sezobnou. Předpokládám, že inteligentní chlap dokáže poznat sám, s kým má tu čest. A pokud někdo láká v baru slečny na to, že má auto, dům, pole, lesy, létající koberec, devítihlavého draka a oslíčka, ze kterého padají zlaťáky, tak se nemůže divit, že nejvíc zaujme vypočítavou slečinku, která hledá sponzora. (Holky! Udělejme výzkum! Kolikrát se vás někdo tímhle snažil ohromit, a pak byl ještě uražený, když mu to nevyšlo? :D)

Tak nějak jsem čekala, že se tohle nemůže ujmout. Brzy jsem byla vyvedena z omylu...

Ne, mě vážně nepřekvapuje, že nějaký jedinec mdlého rozumu jde a něco takového založí. Mě překvapuje, kolik lidí se toho chytlo, kolik lidí je ochotných mu zasílat urážlivý materiál, kolik lidí bere zveřejněné informace za bezmezně pravdivé a kolik lidí to považuje za správné, normální i zábavné. V případě lidí, kteří ještě nedávno sdíleli příběh jisté slečny z USA, u které dlouhodobá šikana odstartovaná podobným způsobem skončila sebevraždou, a dnes se vesele podílí na stejné věci ve větším měřítku, bych už asi doporučila vyhledání odborníka, protože upřímně pochybuji o jejich duševním zdraví. 

Já vlastní nevím, co víc k tomu ještě říct. Jediné, co tyhle stránky vyvolávají, jsou otázky: 

Může mi někdo vysvětlit, co je správného na tom, že zveřejníte něčí fotografii se jménem a následně je slečna lidmi, kteří ji ani neznají, urážena? Jak dokážete obhajovat lidi, kteří veřejně vláčí bahnem někoho, o kom nevíte víc, než co napsal nějaký statečný anonym? Vy si vážně neuvědomujete, že tím někomu můžete ublížit a převrátit mu život naruby? Kde berete odvahu na to, že ponižujete někoho za fotografii, o které ani nevíte, jak vznikla? Jaké myšlenkové pochody vedou k tomu, že si myslíte, že na tohle máte právo? I kdyby ty slečny žily tak, jak o nich anonymové tvrdí: Co je vám do toho? Je to váš problém? Ony vás tím nějak omezují? Dávám vám to právo je lynčovat? 

Já neříkám, že schvaluji mladým holkám fotografie, na kterých jsou polonahé. Nemyslím, že je rozumné spát s každým na potkání. Ale tenhle "projekt", kteří někteří jedinci označují za geniální, považuji za vrchol ubohosti, který ukazuje především charakter jeho autorů, a nezbývá mi než pogratulovat těm, kteří se k tomu připojili, protože v mých očích klesli tak hluboko, že jsou zavrtaní až někde pod zemskou kůrou...

Žádné komentáře:

Okomentovat